بررسی پاک بودن فایل از کدهای مخرب پیش از دانلود

دانلود فایل بدون وجود کدهای مخرب
این روزها با وجود اینترنت های پرسرعت، درخواست دانلود فایل از اینترنت نیز افزایش یافته و تقریبا تمام کاربرانی که به این شبکه جهانی دسترسی دارند نسبت به دانلود فایل از آن نیز اقدام می کنند.
همان طور که می دانید وبگردی و دانلود فایل از اینترنت مستلزم رعایت نکات امنیتی زیادی است، اما یکی از مهم ترین این نکات، دانلود نکردن فایل از سایت های نامعتبر و ناشناخته است. همچنین در صورت دانلود از هر سایت شناخته شده نیز همواره توصیه می شود نرم افزارهای امنیتی قدرتمندی روی رایانه شما نصب شده باشد تا چنانچه فایل دانلودی به ویروس یا دیگر بدافزارها آلوده بود، رایانه شما آلوده نشود.
دوست دارید با یک روش بسیار ساده بدون نیاز به دانلود هر فایل، ابتدا آلوده یا پاک بودن آن از کدهای مخرب را بررسی کرده و در صورت اطمینان از سلامت فایل نسبت به دانلود آن اقدام کنید؟ در این شرایط نه تنها در ترافیک مصرفی اینترنت صرفه جویی می شود، بلکه در صورت تجهیز نبودن به نرم افزارهای امنیتی روی رایانه خود نیز می توانید با آرامش نسبتا بیشتری دانلود از اینترنت را انجام دهید. برای انجام این کار کافیست این مراحل را دنبال کنید:

تست سلامت فایل ها پیش از دانلود
مراحل تست پاک بودن فایل قبل از دانلود:
ابتدا به سایت موردنظر که قصد دارید فایلی را از آن دریافت کنید، بروید.
روی گزینه دانلود یا هر جای دیگری که با کلیک روی آن عملیات دانلود فایل آغاز می شود کلیک راست ماوس را فشار داده و یکی از گزینه های زیر را باتوجه به مرورگر مورد استفاده خود انتخاب کنید (در دیگر مرورگرها نیز گزینه های مشابهی به چشم می خورد):
کروم:Copy link address
فایرفاکس:Copy link address
اِج:Copy link
حالا به سایت virustotal.com مراجعه کنید. (در صورت بسته بودن دسترسی به دلیل تحریم ایران، آدرس آی پی خود را به کشور دیگری تغییر دهید)
در میانه صفحه تب URL را انتخاب کرده و ضمن فشار کلیک راست ماوس در کادر موردنظر، گزینه Paste را انتخاب کنید تا لینک کپی شده در مرحله ۲، در این بخش وارد شود.

تست سلامت فایل ها پیش از دانلود
روی آیکون جست وجو که به شکل یک ذره بین است، کلیک کنید و منتظر بمانید تا عملیات دانلود فایل روی سرورهای Virustotal و بررسی آن به اتمام برسد.
در پایان بررسی، نتایج اسکن فایل موردنظر شما توسط حدود ۶۵ آنتی ویروس قدرتمند در اختیارتان قرار خواهد گرفت.
در این شرایط چنانچه بسیاری از آنتی ویروس ها آلوده بودن فایل را تشخیص دهند، باید از دانلود و اجرای آن اجتناب کنید. همچنین در صورتی که هیچ کدام آلودگی را شناسایی نکنند به احتمال زیاد فایل آلوده نیست، اما باتوجه به نبود اطمینان صد درصدی در این شرایط توصیه می شود ضمن رعایت نکات امنیتی از آن فایل استفاده کنید.
در حالت سوم نیز چنانچه برخی آنتی ویروس ها فایل را آلوده تشخیص داده و برخی دیگر آلودگی را در آن شناسایی نکردند، می توانید با مراجعه به تب Community و مشاهده نظرات دیگر کاربران از آلوده بودن یا نبودن فایل اطمینان حاصل کنید. البته در این شرایط نیز دانلود و اجرای فایل با احتیاط بیشتر توصیه می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

2 × دو =